ابزار جدید کریسپر، درمان بیماری های ژنتیکی را ساده تر می سازد – دیجیاتو + تدابیر امنیتی فرودگاه‎های آمریکا افزایش می‎یابد – پایگاه اطلاع رسانی

تکنیک ویرایش ژن کریسپر می تواند برای هر نوع فعالیت شگفت انگیزی که نیازمند دستکاری در DNA است کاربرد داشته باشد
این سیستم که REPAIR (به فارسی: مرمت و اصلاح) نام دارد، در سلول های انسانی عملکرد بهتری دارد. RNA در بسیاری از بیماری ها نظیر ALS، دیستروفی عضلانی و نوع خاصی از سندروم X شکننده نقش دارد، بنابراین اصلاح آن می تواند نتایج مثبتی در بروز این بیماری ها داشته باشد.

خوشبختانه، ویرایش انجام شده توسط این ابزار جدید که CRISPR-Cas13 خوانده می شود، نسبت به تکنیک CRISPR-Cas9 کم خطرتر است چون منجر به تغییرات دائمی روی محتوای ژنتیکی شما نمی شود.

حالا بر اساس مقاله ای که اخیرا در ژورنال Science منتشر شده، محققین موفق شده اند تا این بار علاوه بر DNA، ساختار تک رشته های RNA را نیز هدف قرار داده و تغییراتی در آن ایجاد کنند. بسیاری از بیماری های ژنتیکی مرتبط با RNA ها هستند و ویرایش این ابر مولکول ها می تواند پنجره ای به سوی دنیای جدیدی در علم ژنتیک بالینی باشد.

تکنیک ویرایش ژن کریسپر می تواند برای هر نوع فعالیت شگفت انگیزی که نیازمند دستکاری در DNA است کاربرد داشته باشد. دانشمندان از آن برای درمان ALS و هانتیگتون استفاده کرده اند و بیماران مبتلا به سلیاک که در هضم پروتئین گلوتن مشکل دارند نیز از این راه در حال درمان هستند. حتی کریسپر منجر به افزایش نرخ تولد و کاهش مرگ نوزادان نیز می شود.

——————-
خبرگزاری مهر : به نقل از بی بی سی، دولت آمریکا قرار است از این پس تدابیر امنیتی بیشتری را در فرودگاه‌های این کشور اتخاذ کند که شامل تشدید بازرسی مسافرین و همچنین استفاده از ردیاب‌های الکترونیکی بیشتر است
حتی ممکن است در گیت‌های ورودی فرودگاه نیز مسافرین مجبور به پاسخگویی به شماری از سوالات ویژه باشند!

خبرگزاری مهر : به نقل از بی بی سی، دولت آمریکا قرار است از این پس تدابیر امنیتی بیشتری را در فرودگاه‌های این کشور اتخاذ کند که شامل تشدید بازرسی مسافرین و همچنین استفاده از ردیاب‌های الکترونیکی بیشتر است.
این تصمیم با هدف کاهش تهدید ناشی از حمل مواد منفجره در داخل فرودگاه‌های آمریکا اتخاد می‌شود.

با این حال انتظار می‌رود این سخت‌گیری‌ها به تاخیر در ارائه خدمات به مسافرین منجر شود.

تصمیم اخیر ۲۰۰۰ پرواز مسافرتی از ۱۰۰ کشور را متاثر می‌کند. همچنین ممنوعیت استفاده از لپ تاپ در کابین مسافرین، برای پروازها از مبداء ۸ کشور مسلمان نیز دوباره اجرایی می‌شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *