ایجاد تقاضای اجتماعی در زمان وقوع بحران – پایگاه اطلاع رسانی

سیامک زند رضوی در روزنامه اعتماد نوشت: جدی شدن بحران آب در کشور اهمیت استفاده از شیوه‌های نوین بهره‌برداری بهینه آب مانند بازچرخانی را بیش از پیش روشن می‌کند

اما نباید شهری که هزار کیلومتر آن طرف‌تر قرار دارد هم به استناد همین قانون آب را منتقل کند. باید این منافذ قانونی بسته شود. گام مهم دیگر در حوزه سیاستگذاری به این برمی‌گردد که تصمیم‌گیران در سطوح بالا اولویت‌های‌شان را تغییر دهند و با کنار گذاشتن اجرای طرح‌های پرهزینه و زیان‌آور زیست‌محیطی انتقال آب از طرح‌های بازچرخانی و بازیافت و موارد مشابه حمایت کنند. در صورت بستن راه‌های سوءاستفاده از قانون و تغییر سیاست به نفع شیوه‌های جدید، می‌توانیم امیدوار باشیم که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هم به این صرافت بیفتند که در طرح‌های جدید مشارکت کنند.

روشن است که اجرای فاضلاب شهری کرمان، تصفیه و استفاده دوباره از آن چقدر می‌تواند در بخش کشاورزی و صنعت راهگشا باشد اما می‌بینیم که هنوز هیچ دورنمای روشنی برای اتمام آن وجود ندارد. همزمان با این وضعیت می‌بینیم که طرح بزرگ انتقال آب از دریای عمان به کرمان با حمایت مالی دولت به طور جدی دنبال می‌شود. درباره محاسبه هزینه تمام شده طرح‌های انتقال آب هم شائبه جدی وجود دارد. قرار است آب از ارتفاع صفر کنار دریا به ارتفاع یک هزار و ٧٠٠ متری از سطح دریا منتقل شود اگر ما علاوه بر هزینه‌های عمرانی، قیمت برق و سوختی را که قرار است برای پمپاژ آب در این ارتفاع مصرف شود محاسبه کنیم آن وقت عدد واقعی هزینه انتقال هر متر مکعب آب مشخص می‌شود. بنابراین اگر جزییات دو طرح انتقال آب از دریای عمان به کرمان و طرح نیمه‌کاره مانده فاضلاب این شهر را در کنار هم ارزیابی کنیم، متوجه می‌شویم که سیاستگذاران این بخش اولویت اول‌شان اجرای طرح‌های سازه‌ای مدیریت آب است. اگر بازچرخانی و تصفیه آب مهم است این سوال مطرح می‌شود که چرا تمرکز اصلی سیاستگذاران روی طرح‌های سازه‌ای است.

مردم ما باید بدانند که همین شیوه بازچرخانی در شرق آسیا و بسیاری از کشورهای جهان چقدر مهم و با ارزش است. پس باید اول بین کشاورزان، صنعتگران و همه مردم به‌طور عمومی تقاضای اجتماعی ایجاد کنیم. در گام دوم نیازمند تربیت نیروی متخصص و استفاده از تکنولوژی‌های جدیدی هستیم. در حال حاضر چون هنوز از این شیوه‌ها استفاده نمی‌کنیم ممکن است در این زمینه‌ها به اندازه کافی توانمند نباشیم. در گام سوم باید مسیر سوءاستفاده از قانون را ببندیم. به عنوان مثال بر اساس یکی از قوانین مصوب مجلس، شهرهایی که در ساحل دریای عمان و خلیج فارس قرار دارند، برای تامین آب شرب مجازند که آب را تصفیه کنند و تا فاصله‌ای معلوم جابه‌جا کنند.

مسوولانی که تصمیم‌گیر هستند از جمله مسوولان وزارت نیرو باید در این باره پاسخگو باشند. برای پیمانکارانی که این پروژه‌ها را اجرا می‌کنند ممکن است مهم‌ترین هدف کسب سود در کوتاه‌مدت باشد اما وزارت نیرو و سایر تصمیم‌گیران حوزه آب باید به این پرسش پاسخ بدهد که چرا این تصمیم‌ها در اتاق‌های در بسته گرفته می‌شود و عموما هم به نفع نگاه سازه‌ای و پروژه بزرگ انتقال آب است. برای اصلاح روند موجود به چند مرحله اقدام اساسی نیازمندیم. در گام نخست باید به صورت گسترده به شهروندان و ذی‌نفعان بخش کشاورزی و صنعت درباره مزایای استفاده از شیوه‌های نوین استفاده از آب مانند شیوه بازچرخانی در قالب ارایه بسته‌های آموزشی قابل استفاده و کاربردی اطلاع‌رسانی کنیم. در حقیقت کسانی که می‌خواهند این ایده‌های جدید را عملیاتی کنند باید اول اطلاعات مزایای رویکرد‌های جدید را به زبان ساده در اختیار همه قرار دهند.

سیامک زند رضوی در روزنامه اعتماد نوشت: جدی شدن بحران آب در کشور اهمیت استفاده از شیوه‌های نوین بهره‌برداری بهینه آب مانند بازچرخانی را بیش از پیش روشن می‌کند. اما چرا در کشور ما از این شیوه‌ها استفاده نمی‌شود؟ برای پاسخ به این پرسش می‌توانم از نمونه شهر کرمان به عنوان یکی از مناطق درگیر با بحران آب استفاده کنم. اجرای طرح فاضلاب شهری کرمان با وجود اینکه از تسهیلات خارجی هم استفاده شده بیش از ١٠ سال است که روی زمین مانده و این در حالی است که به دلیل بالا آمدن سطح آب‌های سطحی، ساختمان‌های تاریخی این شهر در معرض خطر تخریب قرار دارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *