سوال روزنامه اصلاح طلب از برخی انقلابیون دیروز – پایگاه اطلاع رسانی

مرجان زهرانی در روزنامه اعتماد نوشت: اکثریتی راه را بسته می‌دانند و اصلاح را محال؛ از هر دری که وارد می‌شوند بسته ا‌ست و از هر راهی که می‌روند مسدود، سرخورده و ناامید می‌شوند
انقلاب با کشتار مردم تمام نمی‌شود

پیروزی انقلاب‌ها در ویرانی است؛ انقلابیون باید ساختاری را براندازند و ساختاری نو دراندازند. به دلیل همین ذات ویرانگر تحمل و مدارا یعنی دو رکن اصلی رویکرد اصلاحی در دل انقلاب نهان نیست؛ اما کسانی که این روزها از معایب انقلاب سخن می‌گویند چه کسانی هستند؟ آنها اغلب کسانی هستند که هم نقش پررنگی در انقلاب داشتند و هم پس از ٢٠ سال نهال اصلاحات کاشتند و روش‌های اصلاحی پیش گرفتند. آنها حتی در بزنگاه‌های اعتراضی هم دایما بر گزاره‌هایی تاکید دارند که با انقلابی‌گری و خشونت درونی آن و راه‌های رادیکالی مخالف هستند. انقلاب کلاسیک را روشی منسوخ شده برای دستیابی به خواست مردم می‌‌دانند و تنها پیشنهادشان به مردم روش تدریجی اصلاح‌طلبی است.

نه تنها حسن روحانی بلکه حامیان اصلاح‌طلب او نیز که شرایط روی کار آمدن و ماندگار شدنش را فراهم کردند معتقدند باید صدای نارضایتی مردم را شنید، اما درست و به موقع. این روزها و در آستانه ورود انقلاب اسلامی به پنجمین دهه حیات و البته با نیم‌نگاهی به اعتراضات خیابانی دی ماه گذشته اصلاح‌طلبان امروز و انقلابیون دیروز معتقدند انقلاب اسلامی امری اجتناب‌ناپذیر یا دست‌کم به عنوان پدیده‌ای اجتماعی منفرد و تکرارناپذیر است اما تکرار آن یا رفتن به سمت و سوی بازتولیدش قطعا در شرایط کنونی روشی تقبیح شده است.

نه تنها عبدی بلکه بهزاد نبوی که هنوز که هنوز است به چریک پیر شناخته می‌شود نیز امروز از انقلاب گریزان است. او در توجیه انقلاب ٥٧ می‌گوید «امکان اصلاح برای مردم ما به وجود نیامد. مرحوم بازرگان جمله‌ای می‌گفت که ما آن‌موقع‌ها خیلی هم به آن اعتراض می‌کردیم؛ می‌گفت انقلاب ایران دو رهبر داشت؛ یکی امام، یکی شاه. منظورش همین بود که شاه با اقدام‌های خودش کاری کرد که در کشور انقلاب شود. انقلاب یک امر داوطلبانه نیست، انقلاب رخ می‌دهد. به همین دلیل است که حرف ما همیشه از دوره اصلاحات به این طرف این است که کاری نکنید که مثلا حوادث اخیر به شکل گسترده و ریشه‌دار در کشور رخ دهد.»

«رژیم شاه در آن دوران به نیروی مسلح و ارتش تکیه کرده بود و تصور می‌کردند در نهایت این انقلاب با کشتار مردم تمام می‌شود؛ آنها نمی‌دانستند ارتش به جز عده‌ای از سران آن، مردمی هستند و وقتی می‌بینند مردم خواسته‌ای دارند در جهت خواسته آنها حرکت می‌کنند.» این بخشی از سخنان روز گذشته حسن روحانی است که گاهی بیش از خطاب قرار دادن مردم، حاکمیت را مخاطب قرار می‌دهد. همانطور که یازدهم بهمن هم گفته‌بود رژیم گذشته فکر می‌کرد سلطنتش مادام‌العمر و حکومت سلطنتی ابدی است و به این دلیل همه‌چیز را از دست داد که صدای نقد و نصیحت مردم و صدای مصلحان، ناصحان، علما و بزرگان و فرهیختگان را نشنید. صدای اعتراض مردم را هم نشنید و فقط یک صدا شنید و آن انقلاب مردم بود و توصیه کرد حکومت‌ها باید صدای نصیحت، خواست، مطالبه، انتقاد و اعتراض مردم را به خوبی بشنوند.

چه آنکه عباس عبدی که روزگاری برای تحقق آرمان‌های انقلابی‌اش فتح سفارت امریکا را گریزناپذیر می‌‌دانست امروز تحلیلی دیگر دارد. عبدی در یکی از سلسله نشست‌های کمیته آموزش حزب اتحاد گفت: نمی‌توان به این پرسش پاسخ داد که انقلاب اسلامی در سال ٥٧ اجتناب‌‌ناپذیر بوده‌ یا نه چرا که پدیده‌های اجتماعی منفرد و تکرارناپذیر هستند.

همه کسانی که امروز با انقلاب یا حرکت‌های رادیکالی مخالفند روزگاری خود در شکل‌گیری انقلاب ٥٧ نقش ایفا کرده‌اند. آنها معتقدند که انقلاب مربوط به زمانی است که تمام روزنه‌های اصلاح بسته باشد. چرا که انقلاب به دنبال خود ویرانی به همراه می‌آورد و بنیادها را در هم می‌شکند و تنها زمانی که تحولات اصلاحی مسدود می‌شود این مسیر شکل می‌گیرد.

با این حال سوال اساسی اینجا است که چرا بخشی از انقلابیون دیروز گارد بسته‌ای در برابر هر حرکت رادیکالی دارند؟

باز بودن راه اصلاح، گزاره‌ مورد تاکید اصلاح‌طلبان است. آنها در جریان اعتراضات خیابانی دی ماه اخیر هم تلاش کردند بار دیگر بر این موضوع تاکید کنند. شاید ابراهیم اصغرزاده از اصلاحات رادیکال می‌گوید یا علیرضا علوی‌تبار معتقد است اصلاح‌طلبان باید در هدف رادیکال‌تر شوند اما آنها همچنان نسخه‌های آرام و مصلحانه برای اعتراض می‌پیچند و به قول جلایی‌پور راه رسیدن به خواسته‌ها نه انقلاب کلاسیک و انقلاب آرام نه فروپاشی ناشی از ناکارآمدی حاکمیت و نه تقاضای دخالت خارجی است. بلکه تنها راه ممکن و کم‌هزینه‌ترین آن راه اصلاحات است. در این راستا اصلاحات در چهار سکوی حاکمیت، دولت، ‌جریان‌ سیاسی اصلاحات و نیروهای جامعه مدنی باید کارویژه‌های خود را تعریف و عملیاتی کند. در واقع اصلاح‌طلبان شاید به اهداف رادیکالی بیندیشند اما حرف همچنان همان است که بود. روش‌های مصلحانه و آرام و دور از خشونت. چه آنکه مجید انصاری نیز معترف است اصلاح‌طلبان امروز همان انقلابیون دیروزند اما به فراخور زمان تغییر کرده‌اند.

عبدی به این پرسش اینگونه پاسخ داد که انتخاب یکی از این دو راه، تنها به رژیم بستگی ندارد و به اپوزیسیون هم وابسته است. چرا که انقلاب فقط یک فرآیند مربوط به حکومت نیست؛ بلکه اپوزیسیون هم خیلی اهمیت دارد. اپوزیسیون آن موقع به دلایل متعدد دنبال اصلاحات نبود؛ اما سوالی که هم قبلا مطرح بوده و همین الان این است که چه می‌شود که در یک جامعه انقلاب یا فروپاشی رخ می‌دهد؟ هنگامی که پایه سیاست ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود [به طوری ‌که] این میز دیگر نمی‌تواند بر این پایه قرار بگیرد، [کار] به جایی می‌رسد که با یک اتفاق حکومت و مخالف‌ها متوجه می‌شوند که یک پایه این جامعه می‌لنگد و دیگر نمی‌تواند [به این شکل] ادامه دهد. حالا سوال این است که از اینجا به بعد به دنبال انقلاب بروند یا اصلاحات؟ این خیلی سوال پیچیده‌ای است. «بدترین زمان برای چنین حکومتی وقتی است که می‌خواهد تغییر سیاست بدهد. بدتر از آن وقتی است که تغییر سیاست ندهد». بنابراین عبدی با پاسخ به این پرسش‌ها بر این باور تاکید دارد که تا زمانی که راه اصلاحی ممکن است حرکت‌های اعتراضی به انقلاب و تغییرات بنیادین رو نمی‌آورند.

مرجان زهرانی در روزنامه اعتماد نوشت: اکثریتی راه را بسته می‌دانند و اصلاح را محال؛ از هر دری که وارد می‌شوند بسته ا‌ست و از هر راهی که می‌روند مسدود، سرخورده و ناامید می‌شوند. سرخوردگی که شاید در آغاز انفعال به همراه آورد اما راه‌های همواره بسته، روزی به خشم ختم می‌شود و از دل خشم انقلاب سرمی‌کشد. شاید فرمول همه انقلاب‌ها یکسان و به همین سادگی قابل تحلیل نباشد اما تغییرات بنیادین و زیر و رو شدن ساختار اغلب نزدیک‌ترین گزاره در مواجهه با انعطاف‌ناپذیری حاکمیت و راه‌های مسدود اصلاحات است؛ تجربه‌ای که ایران ٤٠ سال پیش یک بار از سرگذرانده است.
انقلابیون دیروز، ‌اصلاح‌طلبان امروز

او در این نشست تاکید کرد که درباره تاریخ فکر نکنید که اگر اتفاقی نمی‌افتاد، بعد از آن فرآیندی رخ می‌داد که خیلی عالی ‌بود. هر اتفاقی ممکن بود بیفتد و ما نمی‌دانیم چه می‌شد؛ اما عبدی سوال را این می‌داند که برای رژیم سیاسی‌ای که اجازه وجود انعطاف‌پذیری را نمی‌دهد و به‌مرور زمان هم دچار بی‌تعادلی می‌شود، ممکن است چه اتفاقی رخ دهد، اصلاحات یا انقلاب؟

دی ماه امسال که روزهای ناامیدی و نگرانی از معیشت در قالب اعتراضات پراکنده خیابانی به تصویر کشیده‌شد و در برخی نقاط رنگ و بوی خشونت به خود گرفت؛ واکنش آغازین اصلاح‌طلبان نفی خشونت و منع رادیکالیسم بود. انقلابیون دو‌آتشه دیروز که خود روزگاری در راه تصرف سفارت امریکا کم نگذاشتند، انجمن‌های اسلامی، تشکل‌های چپ‌گرا و لیبرال که مأمن و مأوای‌‌شان مبارزه بود، همراهان نوفل‌لوشاتو تا ایران امام خمینی بودند، پس از گسترده‌شدن اعتراضات خیابانی اصرار داشتند که مبادا این نارضایتی با خشونت توامان شود. همین تاکید و اصرار اما سوالاتی را به ذهن متبادر می‌کند.

به هر روی انقلابیون پیش از دهه ٦٠ پس از جمهوری اسلامی دو گروه شدند، آنها که برای حفظ وضع موجود محافظه‌کاری پیشه کردند و راست نامیده شدند و گروهی دیگر که تقریبا بیست سال پس از انقلاب اصلاحات را برگزیدند و اصلاح را برای رسیدن به آرمان‌های پیشا انقلابی‌شان انتخاب کردند. گروه اول همواره و هنوز در مدح و ستایش انقلاب و انقلابی‌گری سخن می‌گویند و تلاش دارند این روش را به روز کنند و گروه دوم راه اصلاح را پیشنهاد می‌دهند. با این حال هر دو در روش بیان اعتراض مخالف خشونت و خشونت‌طلبی هستند و هر کدام به منش و روش خود برای نارضایتی مردم نسخه می‌پیچند. اما سوال اینجا است که اصلاح‌طلبانی که خود از نسل ناراضی دوران پهلوی بودند و راهکار انقلاب را انتخاب کردند امروز برای رفع نارضایتی مردم چه راه‌حلی دارند؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *