فرزند ننه عقدي! – پایگاه اطلاع رسانی

روزنامه قانون: ناکامی تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان فرانسه و بازماندن از سهمیه جام جهانی 2018 بعد ازسال‌ها، غیر قابل پیش‌بینی بود
این بار نوبت به محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش بود که با انجام مصاحبه‌ای، پاسخی به این بیانیه تند و تیز از سوی فدراسیون کشتی بدهد. محمدرضا داورزنی، ورود سلطانی‌فر به نتایج اخیر کشتی آزاد در مسابقات جهانی پاریس را ناشی از جایگاه قیمت تور پاتایا مهم نماینده عالی دولت در ورزش و حدود اختیارات و وظایف حاکمیتی او دانست و به ارائه توضیحاتی درخصوص بیانیه فدراسیون کشتی پرداخت: «شکست کشتی تاریخی بود و در واقع این نتیجه، سنگین‌ترین شکست کشتی ما بعد از انقلاب محسوب می‌شود. طبیعی است که رییس فدراسیون نیز مثل ما ناراحت باشد، ولی آنچه اهمیت دارد، تقویت مجدد کشتی و فدراسیون با همراهی وزارتخانه است.وزیر، نقش حاکمیتی دارد و در قبال مردم و تور کیش نوروز 97 نمایندگان مجلس پاسخگوست. ما در کنار فدراسیون‌ها هستیم و به زودی با کمک خود فدراسیون، نتایج بررسی‌ها را اعلام می‌کنیم. داورزنی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اعتبار اختصاص‌یافته به فدراسیون کشتی نیز اشاره کرد و مدعی شد این فدراسیون بیشترین سهم را در بخش اعتبارات دولتی داشته است:«از 117 میلیارد تومان اعتباری که در اختیار حوزه قهرمانی برای اختصاص آن به فدراسیون قرار دارد،کشتی با 12 میلیارد تور ارزان اروپا تومان بیشترین سهم را دارد و بعد از آن فوتبال با 10 میلیارد، جانبازان و معلولان با 6.5 میلیارد، والیبال 6 میلیارد، بسکتبال چهار میلیارد ، دوومیدانی 5.5 میلیارد قرار دارند. مشخص است که کشتی نسبت به سایر رشته ها حداقل دو برابر بیشتر بودجه می گیرد.ما برای تقویت و رفع نواقص در کنار فدراسیون کشتی و رسول خادم هستیم و کسی منکر نتایج خوب کشتی و زحمات زیاد رییس فدراسیون برای این رشته نیست ولی در دوره تور اصفهان لحظه آخری جدید، پاسخگویی فدراسیون‌ها در قبال مردم و وزارتخانه باید بیشتر باشد و به زودی با کمک خادم و اعضای شورای فنی، جلسات بررسی و کارشناسی را تشکیل می‌دهیم و نتایج آن را به اطلاع وزیر خواهیم رساند».

این کشمکش همچنان ادامه داشت و حالا پس از صحبت های داورزنی نوبت به نایب رییس فدراسیون کشتی رسید. مجید بنی‌تمیم، مدعی شد که وزارت ورزش هنوز مبلغی از اعتبار فدراسیون کشتی را پرداخت نکرده است و قیمت تور بالی اگر بودجه بیشتری نیز اختصاص یافته، به دلیل حجم گسترده‌تر فعالیت‌های این فدراسیون در قیاس با دیگر فدراسیون‌ها ست: « فدراسیون کشتی چندین برابر فدراسیون‌های دیگر در سال فعالیت دارد و کل بودجه‌ای که وزارت ورزش به فدراسیون می دهد، معادل هفت درصد بودجه کشتی است. یعنی اگر وزارت ورزش به همه قول و قرار خود درارتباط با پرداخت سهم بودجه‌اش به فدراسیون کشتی نیز عمل کند، هفت درصد بودجه سال 96 فدراسیون قیمت تور ترکیه کشتی می‌شود. از ابتدای سال تا شهریور ، وزارت ورزش سه میلیارد تومان از حق فدراسیون کشتی را پرداخت نکرده است. فدراسیون کشتی از ابتدای سال به دلیل اینکه این موضوعات در فضای انتخابات کشور حواشی به همراه نداشته باشد، باوجود همه فشارها و تنگناها سکوت کرد، اما دوستان به جای اینکه پاسخگو کم‌کاری‌های خودشان در حمایت از کشتی کشور باشند، از خانواده بزرگ کشتی پاسخ نیز می‌خواهند. خانواده تور مارماریس کشتی در میان مردم زندگی می‌کند و بزرگان کشتی همیشه پاسخگو به مردم بوده و هستند.» نایب رییس فدراسیون کشتی دست‌های پشت پرده در وزارت ورزش را عامل برخی رفتارها از سوی این وزار‌تخانه می‌داند:«نگرانی یک شبه وزارت ورزش برای کشتی، آن نیز از طریق انتشار عمومی در رسانه‌ها،جالب و تماشایی است. متاسفانه دست‌هایی در وزارت ورزش و جوانان در کار است که تلاش می‌کنند از کنار تمامی موفقیت‌های بزرگ تور آنکارا کشتی رد شوند تا شاید از این طریق یک یا دو رشته خاص بیشتر دیده شوند. وزارت ورزش باید وزارت همه رشته ورزشی باشد، نه فقط وزارت یک رشته خاص».

«سازمان مدیریت کشتی کشور از اینکه وزارت ورزش‌و‌جوانان پس از رقابت‌های جهانی فرانسه، به فکر ورزش ملی کشور افتاد، خرسند است، چون متاسفانه در تمامی موفقیت‌های کشتی ایران در چند سال گذشته، از کسب مدال طلا در کشتی آزاد المپیک پس از 16 سال تا قهرمانی تیم‌های تور اردبیل ارزان نوجوانان و جوانان فرنگی در جهان برای اولین بار، قهرمانی و نایب قهرمانی‌های متعدد کشتی آزاد در جهان، قهرمانی و نایب قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی و قهرمانی‌های پیاپی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی در جام‌های جهانی و در مسابقات قاره‌ای و … کسی پیگیر دلایل کامیابی‌های کم‌نظیر تیم‌های کشتی ایران در سطح جهان نبود و ورزش ملی کشور تا امروز سهمی در تبریک و ملاقات با تور شیراز رییس جمهور نداشته و همواره با مشکل کوتاهی وقت دوستان روبه‌رو بوده است. نکته جالب اینکه حتی در قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان ایران در جهان (حدود 20 روز پیش برای اولین بار) و نایب قهرمانی تیم ملی کشتی بزرگسالان فرنگی در فرانسه (هفته گذشته) و طلای حسن یزدانی در مسابقات جهانی فرانسه (در سه روز اخیر)، کسی برای ادای خدا قوت و تبریک به کشتی‌گیران جوان و بزرگسال، فرصت حضور در فرودگاه را نیز نداشت.به‌هر تور مسکو نوروز 97 حال خرسندیم امسال که فدراسیون کشتی ایران، پای مسابقات انتخابی تیم ملی ایستاد و هزینه حضور 10 کشتی‌گیر از 16 کشتی‌گیر تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی را که برای اولین بار در مسابقات جهانی شرکت می‌کردند به جان خرید، این بستر فراهم شده است که وزارت ورزش و جوانان یادی نیز از ورزش ملی کشور کند و به دنبال ورود به مسائل فنی و تخصصی کشتی کشور باشد.فدراسیون کشتی اعلام می‌دارد مسئولیت تور اصفهان نظارت بر تیم‌های ملی کشتی آزاد برعهده شورای فنی آن با حضور پیشکسوتان و قهرمانانی همچون استاد منصور برزگر، قهرمان جهان، نایب قهرمان المپیک و سرمربی و مدیر سابق تیم‌های ملی، استاد ابراهیم جوادی، دارنده مدال برنز المپیک و چندین مدال طلای جهان و مربی سابق تیم ملی، آقای علی بیات، مربی سابق تیم ملی، آقای محمدحسین محبی، دارنده مدال نقره جهان و رییس هیات کشتی کرمانشاه، آقای عسکری محمدیان، تور تبریز هوایی دارنده دو مدال نقره المپیک و یک مدال نقره جهان و مربی سابق تیم ملی، آقای حسن حمیدی، قهرمان آسیا و مربی سابق تیم ملی و دکتر مجید خدایی، دارنده مدال برنز جهان و سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد جوانان است که به‌زودی جلسات خود را با حضور کادر فنی برگزار و پس از آن گزارش ارزیابی و نظارت کارشناسی خود را به اطلاع مردم عزیز ایران که بزرگ‌ترین سرمایه کشتی کشور هستند، خواهد رساند.همانا سازمان مدیریت تور پاتایا نوروز 97 ورزش کشور، پاسخگویی به مردم را وظیفه و رسالت خود می‌داند و بر آن تاکید دارد».

فقط هفت درصد

کشمکش‌های زننده!

روزنامه قانون: ناکامی تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان فرانسه و بازماندن از سهمیه جام جهانی 2018 بعد ازسال‌ها، غیر قابل پیش‌بینی بود. نتایج و عملکرد ضعیف کشتی‌گیران ملی‌پوش در مسابقات فرانسه سیل انتقادات را به سمت فدراسیون کشتی، کادر خرید بلیط هواپیما فنی و ملی‌پوشان روانه کرد. انتقاداتی که از سوی وزارت ورزش و جوانان شکلی رسمی به خود گرفت تا جایی که مسعود سلطانی‌فر، نامه‌ای به محمدرضا داورزنی، معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی فدراسیون فرستاد و خواستار رسیدگی دلایل این ناکامی بزرگ شد. در این نامه سلطانی‌فر از داورزنی تاکید کرده بود که با توجه به نتایج ضعیف تیم ملی در مسابقات اخیر لازم و ضروری است که هر چه زودتر کارگروهی با حضور مسئولین تور آنتالیا ذی‌ربط در فدراسیون تشکیل شده و با بررسی‌های لازم از سوی پیشکسوتان و کارشناسان دلایل ناکامی ظرف مدت 20 روز ارائه شود. نامه‌ای که بعد از منتشر‌شدن در برخی رسانه‌ها، باعث جنجال‌هایی بین فدراسیون و وزارت ورزش شد. فدراسیون‌نشینان کشتی در پاسخ به این نامه سکوت نکرده و با انتشار بیانیه‌ای با لحنی شدید، وزارت ورزش را متهم به عدم توجه به کشتی در زمان موفقیت‌های این رشته کردند. در این بیانیه تور گوانجو نوروز 97 آمده است:
این حق طبیعی و قسمتی از حیطه وظایف وزارت ورزش و جوانان است که در صورت بروز ناکامی در یک رشته ورزشی، خواستار بررسی و واکاوی دلایل شکست از سوی فدراسیون رشته مربوطه باشد. اما اینکه در این راه رسانه‌ای شدن برخی موضوعات درون سازمانی آن نیز به طور فکرنشده چه عواقبی را به همراه خواهد داشت، سوالی است که اهالی وزارت ورزش باید پاسخگوی آن باشند. چرا یک نامه بالحنی شدید _که باز تاکید تور زمینی قشم می‌شود حق طبیعی وزیر ورزش به شمار می‌رود- باید در رسانه‌ها منتشر شود، آن ‌نیز به شکلی که واکنش احساسی فدراسیون را به همراه داشته باشد؟ مگر غیر از این است که فدراسیون‌های ورزشی، زیر مجموعه وزارت ورزش و بازوان اجرایی ورزش کشور هستند و تعامل هرچه بیشتر و بهتر آن‌ها می‌تواند در راستای موفقیت ورزش راهگشا باشد؟ رخ‌دادن چنین جنجال‌ها و کشمکش‌هایی بدون شک نتیجه‌ای جز پایین آوردن اجر و قیمت تور استانبول اعتبار ورزش در بین مردم به همراه ندارد. هم وزارت ورزش و هم فدراسیون کشتی می‌توانستند با شکل و شمایلی رسمی‌تر و البته به دور از جوگیری‌های احساسی و جوابیه‌های بی‌فایده، ناکامی رخ داده در کشتی را تحلیل و بررسی کنند و به رفع مشکلات درونی‌شان بپردازند؛بدون اینکه پای رسانه‌ها به این صورت به جریان باز شود و فرصت برای فرصت‌طلبان مهیا شود. هر آنچه بین فدراسیون کشتی و وزارت ورزش پیش آمده است، تور سامویی نوروز 97 هر گلایه‌مندی که از یکدیگر داشتند، باید به شکل حرفه‌ای‌تری عنوان می‌شد تا به جای بهبود اوضاع بعد از ضربه‌ای که کشتی در مسابقات جهانی فرانسه خورد ، حالا درگیر جنجالی جدید آن‌نیز از نوع درون‌سازمانی باشد.

شایبه‌های رابطه‌ای سرد

بعد از اتفاقات رخ داده و صحبت‌هایی که از سوی داورزنی و بر خی اهالی کشتی مطرح شد، شایبه‌هایی عنوان شد مبنی بر اینکه رابطه وزارت ورزش با فدراسیون قیمت تور آنتالیا کشتی، رابطه‌ای سرد است و وزارت ورزش در مقابله با برخی فدراسیون‌ها شدتی را که در مقابله با فدراسیون کشتی به خرج داد، لحاظ نمی‌کند. این موضوع البته قابل تامل و در برخی مواقع سوال‌‌برانگیز است. اینکه فدراسیون کشتی از وزیر ورزش انتظار داشته باشد بعد از قهرمانی تیم کشتی فرنگی جوانان، پیام تبریکی منتشر کند و یا برای استقبال از آن‌ها راهی فرودگاه شود، انتظار بیجایی نیست. به ویژه اینکه تور پوکت نوروز 97 در مورد مشابهی _ برای مثال قهرمانی تیم نوجوانان والیبال در جهان- پیام تبریک به سرعت منتشر می‌شود. البته موارد دیگری نیز در این بین وجود داشت که به پررنگ‌تر شدن این شایبه دامن زد. زمانی که همگان انتظار داشتند وزیر ورزش در مقابل ناکامی‌های بزرگ تکواندو واکنش نشان دهد، وزیر ورزش نه تنها به نقدی نپرداخت بلکه از رییس این فدراسیون دفاع نیز کرد. یا در مقابل یازدهمی تیم ملی والیبال ایران قیمت تور مالدیو در مسابقات لیگ جهانی 2017 شاهد هیچ‌گونه واکنشی از سوی وزارت ورزش نبودیم. این نوع برخوردها بی‌شک در نوع تصور فدراسیون کشتی بی‌تاثیر نبوده است و می‌توان در این میان، حق را به فدراسیون کشتی داد که چنین مسائلی به سوالی بزرگ در ذهن آن‌ها منجر شود و سبب تقویت این باور بشود که رابطه وزارت ورزش با کشتی‌ آن‌گونه که باید و شاید ، گرم نیست.

سنگین‌ترین شکست تاریخ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *